Roma’ya Ulaşım

İstanbul’dan Roma’ya THY ve Alitalia gibi resmi havayolu firmalarından ulaşım yapabileceğiniz gibi düşük maliyetli havayolu firması olan yerli Pegasus havayolları ile de direkt uçabilirsiniz. 

Uygun uçak bileti bulmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz

Havaalanından Roma Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Roma’da iki havaalanı bulunmaktadır. Roma’da en büyük havaalanı Fiumicino (FCO) havaalanıdır.  Roma’nın uluslararası havaalanı olan Fiumicino (FCO), şehrin 30 km güneybatısında, deniz kenarında yer almaktadır. THY ve Pegasus, İstanbul’dan buraya uçuş düzenlemektedir. Havaalanında 3 adet terminal bulunmaktadır. Terminal A iç hatlar, Terminal B uluslararası uçuşlar ve Terminal C ise uzun uçuşlar için kullanılmaktadır. Türkiye’den kalkan tüm Roma uçakları da bu havaalanını kullanmaktadır. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

Leonardo Express: Fiumicino Havaalanı’ndan şehir merkezine giden 2 tip tren bulunmaktadır. Bunlardan hızlı ve en çok kullanılanı Leonardo Express trenleridir. Trenler ile havaalanından şehrin ana tren istasyonu olan Termini’ye gidip oradan da metro ve diğer araçlarla şehrin dilediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz. Trenler her 30 dakikada bir kalkar ve havaalanı ile Termini İstasyonu arası yolculuk 30 dakika sürer. Trenler, Termini istasyonunda 05.26-22.50, havaalanından ise 06.38-23.08 saatleri arasında sefer düzenler. 12 yaşından küçük çocuklar bir büyükle seyahat ettiklerinde ücret ödemezler.

Leonardo Express Termini’de 23 ve 24 numaralı peronlardan (değişebilir) kalkar. Bilet fiyatı 14€’dur ve biletinizi internetten, gişelerden, metro bileti de satan otomatik makinelerden, büfelerden vb. satın alabilirsiniz. Eğer internetten alırsanız e-biletinizi çıktı almayı unutmayın.

Leonardo Express ve diger tren seferleri için İtalya Demiryolları Ulaşımı internet sitesini inceleyebilirsiniz.  

FR1 Treni: Havaalanı-şehir merkezi arasında çalışan ekonomik trenlerdir. Bilet fiyatları 8€ olup trenler Trastevere, Ostiense, Tuscolana ve Tiburtina İstasyonları’nda dururken Termini İstasyonu’nda durmaz. Her 15 dakikada bir seferin olduğu trenler 05.58-23.28 saatleri arasında çalışır. Adı geçen tren istasyonlarından da toplu taşıma kullanarak şehir içinde dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Trastevere: 26 dk, Ostiense: 31 dk, Tuscolana: 40dk ve Tiburtina: 48 dk sürer.

Terravision Otobüsü: Havaalanı ile Termini İstasyonu arasında, her yarım saatte bir sefer yapan otobüsler tek yön bilet ücreti normalde 6€ internette ise 4€’dur. Seferler, Termini-Havaalanı: 04.40-21.50, havaalanı-Termini: 05.35-23.00 saatleri arasında düzenlenir. Havaalanında otobüsleri Terminal 3’te, 5 numaralı durağın olduğu bölümde bulabilirsiniz. Biletinizi dilerseniz internetten de alabilirsiniz. Web: http://www.terravision.eu/

Sitbus Shuttle: Havaalanı-Termini arasında çalışan bir diğer otobüs firması. Terravision’dan farklı olarak Vatikan’a da gitmektedir. Eğer Roma oteliniz Vatikan’a yakınsa kullanışlı olabilir. Havaalanın 3 numaralı terminalinden kalkan otobüslerin bilet fiyatı 6€’dur. Otobüsler ile Termini 1 saat 25 dakika, Vatikan ise 1 saat sürer. Seferler hakkında bilgileri ve online biletinizi www.sitbusshuttle.com adresinde bulabilirsiniz. Fiumicino- Terminal & Vatikan: 08.30-23.50, Termini-Fiumicino: 05.00-20.30 saatleri arasında sefer düzenler.

Sitbus Termini Adres: Via Marsala 5, Sitbus Vatikan (San Pietro): Via Crescenzio 2, Sitbus Fiumicino Havaalanı: Terminal 3.

Cotral Otobüsü: Havaalanı-şehir merkezi arası ulaşım sağlayan yerel otobüsler. Terminal 2, “Regoional Bus Stop” levhasının olduğu alandan bineceğiniz otobüsler ile Piazza dei Cinquecento, Tiburtina Tren İstasyonu, Metro A hattı Cornelia durağı ile Metro B hattı EUR Magliana durağına ulaşabilirsiniz. Biletinizi terminalden, büfelerden ya da otobüsten satın alabilirsiniz.

Taksi: Fiumicino Havalanı’ndan şehir merkezine taksi ulaşımında sabit fiyatlar geçerlidir. Sabit fiyat 48€’dur. Gece 22.00-07.00 saatleri arasında ekstra ücret uygulanabilir.

Havaalanından-Şehir Merkezinden Sempozyum Yerine Ulaşım

ISLET 2017, Roma Tre Üniversitesi’nde düzenlenecektir. Adresin İtalyanca karşılığı “Scuola Di Lettere Filosifia Lingue, Universita Degli Studi Roma Tre”’dir. Havaalanından taksiyle ulaşım için “Via Ostiense 234”  ve “Roma Tre University” bilgilerini kullanarak sempozyum yerine ulaşabilirsiniz.

 

Havaalanından Leonardo Express’i kullanarak şehir merkezindeki Termini’ye ulaşabilir, ardından metro ile sempozyum yerine ulaşabilirsiniz. Termini’den Laurentina yönünde giden metroya binip sırasıyla Cavour-Colosseo-Circo Massimo-Piramide-Garbatella-Basilica S. Paolo istasyonlarını geçip Marconi istasyonunda inmeniz gerekmektedir. Metronun üzerinde “Via Ostiense” yazan çıkış kapısını kullandığınızda Roma Tre Üniversitesi karşınıza çıkacaktır. Tekrar şehir merkezine dönmek için ise, “Rebibbia” yönüne devam eden metroya binmeniz gerekmektedir.

Roma’da Ulaşım

Roma’da şehir içi ulaşımda metro, otobüs ve trenlerin hepsini bilet makinelerinden alacağınız biletlerle ortak olarak kullanmanız mümkündür. Bilet fiyatları süreye göre değişmektedir. Kalacağınız süreye göre biletinizi alabilirsiniz:

  • 100 dakikalık bilet: 1,50 €
  • 1 tam günlük bilet: 7 €
  • 2 tam günlük bilet: 12,50 €
  • 3 tam günlük bilet: 18 €
  • 1 Haftalık bilet: 24 €

Roma’dan İtalya’nın Diğer Şehirlerine Ulaşım

İtalya’da şehirler arası yolculukta çoğunlukla hızlı trenler kullanılmaktadır. Roma’dan diğer şehirlere ulaşım için merkez tren istasyonu olan Termini’yi kullanmanız gerekmektedir. Biletinizi internet üzerinden, bilet ofislerinden veya bilet makinelerinden alabilirsiniz.  http://www.trenitalia.com/tcom-en adresinden tren saatlerini ve bilet fiyatlarını görebilirsiniz.

Roma Pass

Roma Pass sanat ve kültür aktiviteleri, ulaşım gibi hususlarda geçerli olan indirim ile giriş kolaylığı sağlayan karttır. Bu kartı alırken size bir paket verilecektir. Paket içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

  • 3 gün geçerli ve tüm toplu taşıma araçlarında(otobüs,minibüs-küçük elektrikli otobüsler-,metro ve tramvay) kullanılabilen bir ulaşım kartı
  • 3 gün geçerli, gireceğiniz ilk 2 müzeye bedava, sonrakilere ise indirimli şekilde girmenizi sağlayan bir müze giriş kartı
  • Roma haritası
  • Ufak bir Roma Rehberi
  • Güncel etkinlik ve haberleri içeren ufak bir Roma haberleri rehberi

Roma Pass ile ziyaret ettiğiniz ilk 2 müze ya da arkeolojik alan girişi ücretsizdir. Buna müze ya da alandaki sergiler de dahildir. Sonrasında ziyaret edilen müze ya da arkeolojik alanlar için imtiyazlı geçiş sağlamaktadır. Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo Bilotti a Villa Borghese, Museo Canonica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico and Villa di Massenzio müzelerine ücretsiz giriş imkanı vermektedir.

Ayrıca Roma Pass ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Kartınızı geçerli hale getirdiğiniz günden üçüncü günün gece yarısına geçerlidir. Roma Pass’in kabul gördüğü tüm sergi, organizasyon ve düzenlemelerde indirim imkanı sağlamaktadır. Turistler için sağlık hizmeti veren MET Travel Health bünyesinde de indirimli uygulamalar mevcuttur.

Roma Pass ile genel olarak 45 anıt, müze ve arkeolojik alana indirimli ve hızlı girebilir, toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıp sağlık hizmetlerinde indirim elde edebilirsiniz. 3 günlük Roma Pass kartının fiyatı 38,50€’dur. Daha kısıtlı olan versiyonu olan 48 saatlik Roma Pass kartının fiyatı ise 28€’dur.

Roma Şehir Haritası

Roma Metro Haritası

 


Haber ve DuyurularKullanıcı Girişi
E-Posta:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
Yeni Kayıt